Sho’men Aquatics wins home opener in age-group swimming

CHESTERTOWN — After opening the age-group swim season with back-to-back losses at Henson Family YMCA in Salisbury and Talbot Swim Club in Easton, Washington College-based Sho’men Aquatics picked up its first win of the young season June 27 at home against Miles River Yacht Club.

Penny Welsh (7-8), Kinsley Cunningham (9-10), Rileigh Thompson (11-12), Trey Moore (13-14), Clare O’Keefe (15-18) and Isaac Meyer (15-18) each won three individual events for the locals.

Grace Brown, a rising senior at Washington College, is the first-year head coach for Sho’men Aquatics. Her assistants are Jane Joiner, Kelley Moore and Kira Thrift.

The next home meet for Sho’men Aquatics is Monday, July 8 against Cecil County YMCA. Opening gun is at 6 p.m. at the Casey Swim Center on the WC campus

Printed below are the top three place-finishers for Sho’men Aquatics in the June 27 home opener.

 

GIRLS

6 and under

25 backstroke: Addison Thompson, second.

25 freestyle: Thompson, second.

 

7- and 8-year-olds

100 freestyle relay of Evan Mariner, Coral Taylor, Elizabeth Cheyney and Penny Welsh, first.

25 butterfly: Welsh, first; and Mariner, second.

25 backstroke: Welsh, first; and Taylor, third.

25 breaststroke: Mariner, second.

25 free: Welsh, first.

 

8 and under

100 medley relay of Coral Taylor, Evan Mariner, Penny Welsh and Elizabeth Cheyney, first.

 

9- and 10-year-olds

100 freestyle relay of Elin Lockerman, Charley Temple, Georgia Harrison and Kinsley Cunningham, first; and Eliza Welsh, Morgan Joiner, Hannah Cimba and Avery Brownley, second.

25 butterfly: Cunningham, first; Lockerman, second; and Harrison, third.

25 backstroke: Cunningham, first; Lockerman, second; and Harrison, third.

25 breaststroke: Joiner, first; and Temple, second.

25 free: Lockerman, first; and Temple, second.

100 individual medley: Cunningham, first; Harrison, second; and Welsh, third.

100 medley relay of Lockerman, Cunningham, Harrison and Temple, first; and Welsh, Hazel Joiner, Morgan Joiner and Bownley, second.

 

11- and 12-year-olds

200 freestyle relay of Addie Thrift, Aurora Gray, Jasey Hall and Rileigh Thompson, second.

50 butterfly: Thompson, first.

50 backstroke: Thompson, first; and Thrift, third.

50 free: Thompson, first.

100 individual medley: Thrift, third.

100 medley relay of Thrift, Gray, Thompson and Hall, second.

 

13- and 14-year-olds

200 freestyle relay of Reagan Harrison, Kenzi Purrington, Zoe Clagett and Addie Meyer, first. 

50 butterfly: Harrison, second.

50 backstroke: Meyer, first; and Clagett, second.

50 breaststroke: Meyer, second.

50 free: Meyer, third.

100 individual medley: Harrison, second.

100 medley relay of Purrington, Meyer, Harrison and Clagett, first.

 

15- to 18-year-olds

200 freestyle relay of Maddie Clagett, Peri Overton, Mia Barnette and Clare O’Keefe, second.

50 butterfly: O’Keefe, first; and Clagett, second.

50 backstroke: Clagett, first; and Barnette, third.

50 breaststroke: Barnette, first; and Overton, second.

50 free: O’Keefe, first; and Clagett, second.

100 individual medley: O’Keefe, first.

100 medley relay of Clagett, Overton, O’Keefe and Barnette, first.

 

BOYS

6 and under

25 backstroke: Curtis Cheyney, first.

25 freestyle: Cheyney, first.

 

7- and 8-year-olds

100 freestyle relay of Owen Cunningham, William Gentile, Nolan Thrift and Kodie Moore, first.

25 butterfly: Cunningham, first; and Moore, second.

25 backstroke: Gentile, first.

25 breaststroke: Moore, second.

25 free: Cunningham, first; and Gentile, third.

 

8 and under

100 medley relay of William Gentile, Kodie Moore, Owen Cunningham and Nolan Thrift, first.

 

9- and 10-year-olds

25 breaststroke: Baylor Lockerman, second.

25 free: Lockerman, third.

 

11- and 12-year-olds

50 backstroke: Everett Brownley, third.

 

13- and 14-year-olds

200 freestyle relay of Graham Stanton, Everett Brownley, Bjorn Birkmire and Trey Moore, first.

50 butterfly: Stanton, first.

50 backstroke: Moore, first; and Birkmire, second.

50 breaststroke: Moore, first. 

50 free: Birkmire, first; and Stanton, third.

100 individual medley: Moore first; and Stanton, second.

100 medley relay of Bownley, Moore, Stanton and Birkmire, first.

 

15- to 18-year-olds

200 freestyle relay of Noah Cramer, Lynden Saunders, Tucker Ervin and Isaac Meyer, first; and Tilghman Overton, William Myer, Andy Messick and Dalton Knotts, second.

50 butterfly: I. Meyer, first; W. Meyer, second; and Overton, third.

50 backstroke: W. Meyer, first; Ervin, second; and Cramer, third.

50 breaststroke: I. Meyer, first; Overton, second; and Cramer, third.

50 free: Overton, first; W.  Meyer, second; and Cramer, third.

100 individual medley: I. Meyer, first; and Ervin, second.

100 medley relay of Ervin, I. Meyer, W. Meyer and Knotts, first; and Cramer, Messick, Saunders and Overton, second.

Any related posts will be listed here:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Skip to content